Arbatos nuo kosulio: natūralios pagalbos priemonės peršalus

Kosulys – vienas dažniausių peršalimo ir kvėpavimo takų ligų simptomų. Nors dažnai jis nėra pavojingas, gali būti varginantis ir trukdyti kasdieniam gyvenimui. Vietoj to, kad iš karto griebtumėtės vaistų, pabandykite pasitelkti natūralias priemones – arbatas. Nuo seno žinomos ir naudojamos įvairios arbatos, kurios gali padėti palengvinti kosulį, sumažinti gerklės skausmą ir sustiprinti imunitetą.

Vaistažolių galia: kokios arbatos efektyviausios?

Vaistažolių arbatos – tai tikras lobynas, slepiantis savyje daugybę gydomųjų savybių. Kosuliui malšinti tinka ne visos, todėl svarbu žinoti, kurios žolelės yra veiksmingiausios.

Čiobrelių arbata – klasika kovojant su kosuliu

Čiobreliai (Thymus vulgaris) – vieni populiariausių augalų, naudojamų peršalimo simptomams lengvinti. Čiobrelių arbata pasižymi antiseptiniu, atsikosėjimą skatinančiu ir spazmolitiniu poveikiu. Ji padeda suminkštinti gleives, palengvina atsikosėjimą ir slopina kosulio priepuolius. Čiobrelių arbata ypač naudinga sergant bronchitu, tracheitu ar laringitu.

Paruošimas: 1-2 arbatinius šaukštelius džiovintų čiobrelių užpilkite stikline verdančio vandens, uždenkite ir palikite 10-15 minučių. Nukoškite ir gerkite šiltą 2-3 kartus per dieną.

Liepžiedžių arbata – švelnus ir raminantis poveikis

Arbatos nuo kosulio: natūralios pagalbos priemonės peršalus

Liepžiedžiai (Tilia cordata) – dar vienas puikus pasirinkimas kovojant su kosuliu, ypač jei jis yra sausas ir dirginantis. Liepžiedžių arbata pasižymi švelniu raminamuoju poveikiu, mažina gerklės perštėjimą ir skatina prakaitavimą, o tai padeda organizmui greičiau įveikti infekciją. Be to, liepžiedžiai turi priešuždegiminių savybių.

Paruošimas: 1-2 arbatinius šaukštelius džiovintų liepžiedžių užpilkite stikline verdančio vandens, uždenkite ir palikite 10-15 minučių. Nukoškite ir gerkite šiltą kelis kartus per dieną. Galite paskaninti medumi.

Saldymedžio šaknies arbata – stiprus atsikosėjimą skatinantis poveikis

Saldymedžio šaknis (Glycyrrhiza glabra) – galingas natūralus vaistas nuo kosulio. Ji pasižymi stipriu atsikosėjimą skatinančiu, priešuždegiminiu ir antivirusiniu poveikiu. Saldymedžio šaknies arbata padeda suskystinti gleives, palengvina jų pasišalinimą iš kvėpavimo takų ir slopina kosulio refleksą. Tačiau svarbu žinoti, kad saldymedžio šaknies arbatos negalima vartoti ilgą laiką (ilgiau nei 4-6 savaites) ir dideliais kiekiais, nes ji gali padidinti kraujospūdį ir sukelti kitų šalutinių poveikių. Taip pat ji nerekomenduojama nėščioms moterims, žmonėms, turintiems aukštą kraujospūdį ar sergantiems inkstų ligomis.

Paruošimas: 1 arbatinį šaukštelį smulkintos saldymedžio šaknies užpilkite stikline šalto vandens, užvirkite ir virkite ant silpnos ugnies 10-15 minučių. Nukoškite ir gerkite šiltą 2-3 kartus per dieną.

Islandinės kerpenos arbata- natūraliai mažina uždegimą.

Islandinė kerpena (Cetraria islandica) – nors ir vadinama kerpena, iš tiesų yra kerpių ir dumblių simbiozė. Islandinė kerpena nuo seno naudojama liaudies medicinoje įvairioms kvėpavimo takų ligoms gydyti. Jos arbata ypač vertinama dėl savo gebėjimo mažinti gleivinių uždegimą, palengvinti atsikosėjimą ir raminti sudirgusią gerklę. Islandinė kerpena taip pat turi antibakterinių savybių.

Paruošimas: 1-2 arbatinius šaukštelius džiovintos islandinės kerpenos užpilkite stikline verdančio vandens, uždenkite ir palikite 15-20 minučių. Nukoškite ir gerkite šiltą kelis kartus per dieną.

Ežiuolės arbata – imuniteto stiprinimui

Ežiuolė (Echinacea purpurea) – gerai žinoma dėl savo imunitetą stiprinančių savybių. Nors ji tiesiogiai neveikia kosulio, ežiuolės arbata gali padėti organizmui greičiau įveikti infekciją ir sutrumpinti ligos trukmę. Ežiuolė taip pat pasižymi antivirusiniu ir priešuždegiminiu poveikiu.

Paruošimas: 1-2 arbatinius šaukštelius džiovintos ežiuolės užpilkite stikline verdančio vandens, uždenkite ir palikite 10-15 minučių. Nukoškite ir gerkite 2-3 kartus per dieną.

Kitos naudingos arbatos ir priedai

Be minėtų vaistažolių, yra ir kitų arbatų, kurios gali būti naudingos kosint:

  • Ramunėlių arbata: ramina sudirgusią gerklę, mažina uždegimą.
  • Mėtų arbata: atpalaiduoja kvėpavimo takų raumenis, lengvina atsikosėjimą.
  • Imbiero arbata: malšina pykinimą, mažina uždegimą, šildo. Ypač tinka, jei kosulys susijęs su peršalimu.
  • Medus: natūralus saldiklis, turintis antibakterinių ir raminamųjų savybių. Į arbatą įdėkite šaukštelį medaus (tik ne į verdantį vandenį, kad neprarastų savo naudingųjų savybių).
  • Citrina: turtinga vitamino C, stiprina imunitetą. Į arbatą įspauskite šiek tiek citrinos sulčių.

Svarbūs patarimai

  • Arbatas gerkite šiltas, bet ne karštas.
  • Nevartokite arbatų, jei esate alergiški kuriai nors iš sudedamųjų dalių.
  • Jei kosulys nepraeina per kelias savaites arba jis labai stiprus, kreipkitės į gydytoją.
  • Nėščios ir žindančios moterys prieš vartodamos bet kokias vaistažolių arbatas turėtų pasitarti su gydytoju ar vaistininku.
  • Jei vartojate kitus vaistus, pasitarkite ar galite gerti vaistažolių arbatas, tam kad išvengti šalutinių poveikių.

Arbatos – ne tik vaistas, bet ir malonumas

Arbatos gėrimas gali būti ne tik efektyvi priemonė kosuliui malšinti, bet ir malonus ritualas. Kvapai, skonis ir šiluma padeda atsipalaiduoti, nuraminti nervų sistemą ir pagerinti savijautą. Pasirinkite mėgstamą arbatą, įsitaisykite patogiai ir mėgaukitės akimirka, skirta sau ir savo sveikatai.

Nepamirškite, kad šis straipsnis skirtas tik informaciniams tikslams ir nepakeičia profesionalios medicininės konsultacijos. Jei turite sveikatos problemų, visada kreipkitės į gydytoją.

Komentarai

Kolkas komentarų nėra

    Parašykite komentarą

    El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *