Sloga – nemalonus ir dažnas svečias, ypač šaltuoju metų laiku. Varvanti nosis, užsikimšęs kvėpavimas, čiaudulys ir bendras silpnumas – simptomai, gerai pažįstami kiekvienam. Nors vaistinėse gausu įvairiausių preparatų, daugelis žmonių vis dažniau atsigręžia į gamtos dovanas ir ieško natūralių būdų palengvinti peršalimo simptomus. Vienas iš tokių – medetkų arbata. Šis ryškiai geltonas žiedas ne tik puošia darželius, bet ir slepia savyje galingą gydomąją jėgą.
Medetka: saulėgrąžos giminaitė su ypatingomis galiomis
Medetka (Calendula officinalis) – vienmetis augalas, priklausantis astrinių (Asteraceae) šeimai, kuriai priklauso ir saulėgrąžos bei ramunėlės. Ji kilusi iš Pietų Europos, tačiau dabar auginama visame pasaulyje. Medetkos žiedai – ryškiai oranžiniai arba geltoni, sudaryti iš daugybės liežuviškų žiedlapių. Būtent šiuose žieduose slypi didžiausia augalo vertė.
Medetkos buvo vertinamos jau nuo senovės. Senovės egiptiečiai, graikai ir romėnai naudojo jas ne tik kaip vaistinį augalą, bet ir kaip dažiklį, kosmetikos priemonę ir netgi prieskonį. Viduramžiais medetkos buvo laikomos apsauginiu augalu, tikėta, kad jos saugo nuo blogio ir maro. Šiandien medetkos yra vienas populiariausių vaistinių augalų, naudojamų tiek tradicinėje, tiek liaudies medicinoje.
Kodėl medetkų arbata naudinga sloguojant?
Medetkų arbata pasižymi įvairiapusiu poveikiu, kuris padeda kovoti su sloga ir peršalimo simptomais:

- Priešuždegiminis poveikis: Medetkose esančios veikliosios medžiagos, tokios kaip flavonoidai ir triterpenoidai, mažina uždegimą nosies gleivinėje. Tai padeda sumažinti nosies paburkimą ir palengvina kvėpavimą.
- Antimikrobinis poveikis: Medetkos pasižymi antibakterinėmis ir antivirusinėmis savybėmis. Jos padeda kovoti su infekcijos sukėlėjais, kurie dažnai sukelia peršalimą ir slogą.
- Imunitetą stiprinantis poveikis: Medetkų arbata skatina imuninės sistemos veiklą, padeda organizmui greičiau įveikti ligą ir apsaugo nuo galimų komplikacijų.
- Gleivių skystinimą skatinantis poveikis: Medetkų arbata padeda suskystinti nosies gleives, todėl jas lengviau pašalinti. Tai palengvina kvėpavimą ir sumažina nosies užgulimą.
- Raminantis poveikis: Peršalimas dažnai sukelia nemalonius pojūčius, tokius kaip gerklės skausmas ir dirginimas. Medetkų arbata pasižymi švelniu raminančiu poveikiu, kuris padeda sumažinti šiuos simptomus.
- Antioksidacinis poveikis: Arbatoje gausu antioksidantų, kovojančių su laisvaisiais radikalais ir stiprinančių bendrą organizmo atsparumą.
Kaip paruošti medetkų arbatą?
Medetkų arbatą paruošti labai paprasta:
- Vieną arba du arbatinius šaukštelius džiovintų medetkų žiedų užpilkite stikline (200-250 ml) verdančio vandens.
- Uždenkite indą ir palikite 10-15 minučių pritraukti.
- Nukoškite arbatą.
- Galite pagardinti medumi ar citrina (kai arbata šiek tiek atvėsta, kad nedingtų naudingosios medžiagos).
Sloguojant rekomenduojama gerti 2-3 puodelius medetkų arbatos per dieną. Taip pat galima naudoti medetkų arbatą nosies plovimui. Tam reikia paruošti stipresnį užpilą (3-4 arbatinius šaukštelius medetkų žiedų stiklinei vandens) ir atvėsinti iki kūno temperatūros. Nosies plovimas padeda išvalyti nosies ertmę nuo gleivių ir alergenų, mažina uždegimą ir palengvina kvėpavimą.
Kiti medetkų arbatos panaudojimo būdai
Medetkų arbata naudinga ne tik sloguojant. Ji taip pat gali būti naudojama:
- Gerklės skalavimui: Medetkų arbata padeda sumažinti gerklės skausmą ir uždegimą sergant angina ar faringitu.
- Odos priežiūrai: Medetkų arbata galima prausti veidą, ji padeda nuraminti sudirgusią odą, mažina spuogų atsiradimą. Kompresai su medetkų arbata naudojami esant nedideliems nudegimams, įpjovimams, vabzdžių įkandimams.
- Burnos skalavimui: Medetkų arbata padeda sumažinti dantenų uždegimą ir kraujavimą.
- Plaukų priežiūrai: Medetkų arbata gali būti naudojama plaukų skalavimui, ji suteikia plaukams blizgesio ir stiprumo.
Atsargumo priemonės
Nors medetkų arbata yra laikoma saugia, kai kuriais atvejais ją vartoti reikėtų atsargiai:
- Nėštumas ir žindymas: Nėščioms ir žindančioms moterims medetkų arbatą vartoti reikėtų pasitarus su gydytoju.
- Alergija astrinių šeimos augalams: Jei esate alergiški ramunėlėms, ambrozijai ar kitiems astrinių šeimos augalams, galite būti alergiški ir medetkoms.
- Vaikai: Mažiems vaikams medetkų arbatą duoti reikėtų atsargiai, pradedant nuo mažų dozių.
- Vaistų sąveika: Jei vartojate kokius nors vaistus, ypač raminamuosius ar kraujo krešėjimą veikiančius vaistus, prieš pradėdami vartoti medetkų arbatą, pasitarkite su gydytoju.
Medetkų arbatos variacijos
Medetkų arbatos skonį ir naudingasias savybes galima sustiprinti derinant ją su kitais augalais:
- Medetkos ir ramunėlės: Šis derinys puikiai tinka esant peršalimui ir gerklės skausmui, nes ramunėlės taip pat pasižymi priešuždegiminėmis ir raminančiomis savybėmis.
- Medetkos ir liepžiedžiai: Liepžiedžiai skatina prakaitavimą, todėl šis derinys ypač naudingas esant aukštai temperatūrai.
- Medetkos ir čiobreliai: Čiobreliai pasižymi stipriomis antibakterinėmis savybėmis, todėl šis derinys padeda kovoti su infekcijomis.
- Medetkos ir imbieras: Imbieras stiprina imunitetą ir padeda sušilti, todėl šis derinys tinka šaltuoju metų laiku.
- Medetkos ir mėtos: Mėtos vėsina, palengvina kvėpavimą, ir suteikia arbatai gaivumo.
Medetkų arbata – tai natūralus ir veiksmingas būdas palengvinti slogos ir peršalimo simptomus. Šis saulėtas gėrimas ne tik padės greičiau pasveikti, bet ir sustiprins jūsų imunitetą. Išbandykite medetkų arbatą ir pajuskite jos gydomąją galią!