Arbatos plytelės kaip valiuta: Pamirštos Kinijos ir Sibiro istorijos

Šiandien, kai kalbame apie pinigus, dažniausiai įsivaizduojame banknotus, monetas ar net skaitmenines valiutas. Tačiau istorija pilna pavyzdžių, kai kasdieniai daiktai atlikdavo pinigų funkciją. Vienas įdomiausių ir, ko gero, mažiausiai žinomų pavyzdžių – arbatos plytelės, kurios šimtmečius buvo naudojamos kaip valiuta Kinijoje, Sibire, Mongolijoje ir Tibete.

Arbatos plytelių kilmė ir gamyba

Arbatos plytelių, dar vadinamų „plytų arbata” (kin. 茶砖, chá zhuān), naudojimas kaip valiutos forma siekia Tangų dinastijos laikus (618–907 m.), tačiau plačiausiai paplito Mingų (1368–1644 m.) ir Čingų (1644–1912 m.) dinastijų valdymo metu. Ši praktika išliko aktuali iki pat XX amžiaus pradžios, o kai kuriose atokiose vietovėse – ir dar ilgiau.

Arbatos plytelės buvo gaminamos iš įvairių arbatos rūšių, dažniausiai – iš žemesnės kokybės lapų, stiebelių ir net arbatos dulkių. Ši žaliava buvo apdorojama garais, presuojama į įvairių formų ir dydžių plyteles ir džiovinama. Gamybos procesas skyrėsi priklausomai nuo regiono ir arbatos rūšies. Pavyzdžiui, gaminant juodosios arbatos plyteles, lapai buvo fermentuojami, o žaliosios – ne. Kokybiškesnės plytelės buvo gaminamos iš rinktinių lapų, o prastesnės – iš atliekų.

Plytelės buvo patogios transportuoti, saugoti ir dalinti, todėl jos tapo idealiomis „prekybinėmis monetomis”. Ant plytelių dažnai būdavo įspaudžiami gamintojo ženklai, simboliai ar net ištisi paveikslėliai, kurie nurodydavo jų vertę ir kilmę. Kuo aukštesnės kokybės arbata, tuo vertingesnė buvo plytelė. Svoris taip pat buvo svarbus veiksnys – sunkesnės plytelės buvo vertingesnės.

Arbatos plytelių naudojimas kaip valiuta

Arbatos plytelės kaip valiuta: Pamirštos Kinijos ir Sibiro istorijos

Arbatos plytelės buvo naudojamos įvairiems tikslams. Jos buvo ne tik mainų priemonė, bet ir mokesčių mokėjimo būdas, atlyginimo forma ir net dovana. Klajoklių gentys Mongolijoje ir Sibire ypač vertino arbatos plyteles, nes arbata buvo svarbi jų kasdienio raciono dalis. Jie neturėjo galimybių auginti arbatos, todėl plytelės tapo gyvybiškai svarbia preke.

Už arbatos plyteles buvo galima įsigyti įvairių prekių – nuo maisto produktų ir drabužių iki gyvulių ir net vergų. Kainos, išreikštos arbatos plytelėmis, svyravo priklausomai nuo regiono, prekių paklausos ir pasiūlos bei pačių plytelių kokybės. Pavyzdžiui, už vieną gerą arklį galėjo tekti sumokėti keliasdešimt ar net šimtus plytelių.

Arbatos plytelės atliko ir svarbų socialinį vaidmenį. Jos buvo naudojamos kaip vestuvių dovanos, kaip išpirka už nuotaką ar kaip kompensacija už padarytą žalą. Turėti didelį arbatos plytelių atsargų kiekį reiškė turtingumą ir gerovę.

Įvairūs arbatos plytelių tipai ir jų vertė

Egzistavo daugybė arbatos plytelių rūšių, kurios skyrėsi savo sudėtimi, forma, dydžiu, svoriu ir, žinoma, verte. Kai kurios buvo skirtos tik gėrimui ruošti, kitos – tik kaip valiuta, o dar kitos – abiem tikslams.

  • Juodosios arbatos plytelės: Dažniausiai gamintos iš fermentuotų lapų, populiariausios tarp klajoklių genčių.
  • Žaliosios arbatos plytelės: Gamintos iš nefermentuotų lapų, dažniau naudotos Kinijoje.
  • Pu-erh arbatos plytelės: Specifinė arbatos rūšis, kuri laikui bėgant gerėja, todėl senesnės plytelės buvo ypač vertingos.
  • Gėlių arbatos plytelės: Į arbatos masę buvo dedama gėlių žiedų, suteikiančių aromatą ir skonį.
  • „Devynių posūkių” arbata (Jiu Qu Cha): Ypatingai vertinga arbata, kuri buvo presuojama devynis kartus. Ji buvo laikoma imperatorių arbata.

Plytelių vertė galėjo būti nustatoma ne tik pagal arbatos kokybę, bet ir pagal įspaudus ant jų. Imperatoriškieji įspaudai ar žymių gamintojų ženklai žymiai padidindavo plytelės vertę.

Arbatos plytelių valiutos nuosmukis

Arbatos plytelių, kaip valiutos, naudojimas palaipsniui mažėjo XIX amžiaus pabaigoje ir XX amžiaus pradžioje. Tam įtakos turėjo keletas veiksnių:

  • Modernių pinigų sistemų įsigalėjimas: Vis daugiau šalių perėjo prie standartizuotų pinigų sistemų, paremtų monetomis ir banknotais.
  • Arbatos auginimo ir prekybos pokyčiai: Atsirado naujų arbatos auginimo regionų, pasikeitė prekybos keliai ir būdai.
  • Politiniai ir ekonominiai pokyčiai: Kinijos ir Rusijos imperijų žlugimas bei naujų valstybių susikūrimas turėjo įtakos prekybos ryšiams ir valiutų sistemoms.

Nors arbatos plytelės nebėra naudojamos kaip pagrindinė valiuta, jos išlieka svarbia Kinijos, Mongolijos, Tibeto ir Sibiro kultūros dalimi. Jos vis dar gaminamos ir vartojamos kaip gėrimas, taip pat yra populiarios tarp kolekcininkų. Kai kuriose atokiose vietovėse arbatos plytelės vis dar gali būti naudojamos kaip mainų priemonė, tačiau tai jau greičiau išimtis nei taisyklė.

Arbatos plytelės šiandien

Šiandien arbatos plytelės yra labiau istorinis artefaktas ir kolekcionavimo objektas nei kasdienio naudojimo valiuta. Senos, gerai išsilaikiusios plytelės gali būti labai vertingos, ypač jei jos turi retų įspaudų ar yra pagamintos iš aukštos kokybės arbatos. Jos primena apie unikalią praeities prekybos sistemą ir kultūrinius mainus tarp skirtingų tautų.

Arbatos plytelės: ne tik pinigai, bet ir kultūros simbolis

Arbatos plytelių istorija – tai ne tik pasakojimas apie neįprastą valiutos formą. Tai istorija apie kultūrinius mainus, prekybos ryšius ir žmonių prisitaikymą prie sudėtingų gyvenimo sąlygų. Arbatos plytelės buvo ne tik pinigai – jos buvo maistas, vaistas, dovana ir socialinio statuso simbolis. Jos liudija apie glaudų ryšį tarp žmogaus ir gamtos, apie arbatos svarbą Azijos tautų gyvenime ir apie žmonijos išradingumą ieškant būdų, kaip palengvinti prekybą ir užtikrinti pragyvenimą.

Arbatos kelias: nuo lapelio iki plytelės, ir iki muziejaus eksponato

Arbatos kelias prasideda nuo arbatos krūmo, kurio lapeliai kruopščiai skinami ir apdorojami. Tada, per šimtmečius trukusį procesą, arbata tapo ne tik gėrimu, bet ir vertinga preke, o galiausiai – ir valiuta. Šiandien, arbatos plytelės, kadaise buvusios kasdienio gyvenimo dalimi, puošia muziejų ekspozicijas, primindamos apie unikalų praeities pasaulį, kuriame arbata buvo daugiau nei tik gėrimas.

Komentarai

Kolkas komentarų nėra

    Parašykite komentarą

    El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *