Ramunėlių arbata akims: senolių išmintis šiuolaikiniam pasaulyje

Ramunėlių arbata – daugelio namų vaistinėlės kertinis akmuo. Nuo ramunėlių žiedų kvapo, primenančio vasaros pievas, iki švelnaus, raminančio skonio, ši arbata vertinama jau šimtmečius. Tačiau ar žinojote, kad ramunėlių arbata gali būti naudinga ne tik geriant, bet ir naudojant išoriškai, ypač akims? Šiame straipsnyje panagrinėsime ramunėlių arbatos naudą akims, jos paruošimo būdus, galimą šalutinį poveikį ir kitus įdomius aspektus.

Ramunėlių galia: kas slypi mažuose žieduose?

Ramunėlės (Matricaria chamomilla arba Chamomilla recutita) – tai nedideli, į saulutes panašūs žiedai, priklausantys astrinių šeimai. Šie augalai kilę iš Europos ir Azijos, tačiau dabar auginami visame pasaulyje. Ramunėlių žieduose gausu biologiškai aktyvių junginių, tokių kaip terpenoidai (pvz., bisabololis, chamazulenas) ir flavonoidai (pvz., apigeninas, kvercetinas, liuteolinas). Šie junginiai pasižymi priešuždegiminėmis, antioksidacinėmis, antimikrobinėmis ir raminančiomis savybėmis.

Chamazulenas, suteikiantis ramunėlių eteriniam aliejui būdingą mėlyną spalvą, yra ypač vertinamas dėl savo priešuždegiminio poveikio. Apigeninas, stiprus antioksidantas, padeda apsaugoti ląsteles nuo laisvųjų radikalų žalos. Bisabololis ramina sudirgusią odą ir mažina uždegimą.

Ramunėlių arbata akims: nauda ir panaudojimas

Ramunėlių arbata akims gali būti naudojama įvairiais būdais. Dažniausiai naudojami kompresai, tačiau galima ir plauti akis atvėsinta arbata.

Kompresai su ramunėlių arbata

Ramunėlių arbata akims: senolių išmintis šiuolaikiniam pasaulyje

Šilti arba šalti ramunėlių arbatos kompresai – tai klasikinis ir veiksmingas būdas palengvinti įvairius akių negalavimus. Jie gali padėti:

  • Sumažinti akių nuovargį ir įtampą. Ilgos darbo valandos prie kompiuterio, skaitymas prastame apšvietime ar vairavimas gali sukelti akių nuovargį, sausumą ir net skausmą. Šilti ramunėlių arbatos kompresai atpalaiduoja akių raumenis, gerina kraujotaką ir mažina įtampą.
  • Palengvinti akių vokų uždegimą (blefaritą). Blefaritas – tai lėtinis akių vokų kraštų uždegimas, kurį gali sukelti bakterijos, alergijos ar odos ligos. Ramunėlių arbata pasižymi priešuždegiminėmis ir antimikrobinėmis savybėmis, todėl gali padėti sumažinti uždegimo simptomus, tokius kaip paraudimas, niežulys, patinimas ir pleiskanojimas.
  • Sumažinti akių paraudimą. Paraudusias akis gali sukelti įvairūs veiksniai, įskaitant alergijas, sausą orą, miego trūkumą ar ilgalaikį darbą kompiuteriu. Ramunėlių arbata sutraukia kraujagysles ir mažina paraudimą.
  • Palengvinti sausų akių sindromo simptomus. Sausų akių sindromas – tai būklė, kai akys negamina pakankamai ašarų arba ašaros per greitai išgaruoja. Ramunėlių arbata drėkina akis ir mažina sudirgimą.
  • Sumažinti patinimą ir paburkimą aplink akis. Alergijos, peršalimas ar tiesiog prastas miegas gali sukelti akių vokų patinimą. Šalti ramunėlių arbatos kompresai padeda sumažinti patinimą ir paburkimą.
  • Padėti esant miežiui. Miežis – tai ūmus, skausmingas pūlinys, susiformuojantis akių voko riebalinėje liaukoje. Šilti ramunėlių arbatos kompresai gali padėti subrandinti miežį ir pagreitinti jo gijimą. (Svarbu: jei miežis nepraeina per kelias dienas arba atsiranda stiprus skausmas, būtina kreiptis į gydytoją.)
  • Palengvinti konjunktyvito simptomus. Konjunktyvitas – tai akies junginės uždegimas, kurį gali sukelti bakterijos, virusai ar alergijos. Ramunėlių arbata gali padėti sumažinti niežulį, paraudimą ir ašarojimą. (Svarbu: konjunktyvitas gali būti užkrečiamas, todėl būtina laikytis higienos taisyklių ir kreiptis į gydytoją.)

Akių plovimas ramunėlių arbata

Atvėsinta ramunėlių arbata galima plauti akis. Tai ypač naudinga, jei į akis pateko dulkių, smėlio ar kitų svetimkūnių. Taip pat akių plovimas ramunėlių arbata gali padėti pašalinti makiažo likučius ir nuraminti sudirgusią odą aplink akis.

Kaip paruošti ramunėlių arbatą akims?

Ramunėlių arbatą akims paruošti labai paprasta. Jums reikės:

  • 1-2 arbatinių šaukštelių džiovintų ramunėlių žiedų arba 1-2 arbatos maišelių.
  • 250 ml (1 puodelio) verdančio vandens.
  • Švaraus indo (puodelio ar dubenėlio).
  • Švarių vatos diskelių arba marlės gabalėlių.

Paruošimas:

  1. Užvirkite vandenį.
  2. Sudėkite ramunėlių žiedus arba arbatos maišelius į indą.
  3. Užpilkite verdančiu vandeniu.
  4. Uždenkite indą ir leiskite arbatai pritraukti 10-15 minučių.
  5. Nukoškite arbatą (jei naudojote birius žiedus).
  6. Leiskite arbatai atvėsti iki kūno temperatūros (kompresams) arba visiškai atvėsti (akių plovimui).

Kompresų naudojimas:

  1. Pamirkykite vatos diskelius arba marlės gabalėlius atvėsusioje ramunėlių arbatoje.
  2. Švelniai nuspauskite, kad neliktų perteklinės drėgmės.
  3. Uždėkite kompresus ant užmerktų akių.
  4. Laikykite 10-15 minučių.
  5. Procedūrą kartokite 2-3 kartus per dieną.

Akių plovimas:

  1. Pasilenkite virš kriauklės.
  2. Švelniai pilkite atvėsusią ramunėlių arbatą į akis.
  3. Mirksėkite, kad arbata pasiskirstytų po visą akies paviršių.
  4. Nusausinkite akis švariu rankšluosčiu.

Galimas šalutinis poveikis ir atsargumo priemonės

Ramunėlių arbata akims paprastai yra saugi, tačiau, kaip ir bet kuri kita priemonė, gali sukelti šalutinį poveikį. Dažniausiai pasitaiko:

  • Alerginės reakcijos. Žmonės, alergiški ambrozijai, chrizantemoms, medetkoms ar kitiems astrinių šeimos augalams, gali būti alergiški ir ramunėlėms. Alerginės reakcijos simptomai gali būti odos bėrimas, niežulys, patinimas, akių ašarojimas ar net dusulys. Jei pastebėjote alergijos požymių, nedelsdami nutraukite ramunėlių arbatos naudojimą ir kreipkitės į gydytoją.
  • Akių sudirginimas. Nors ramunėlių arbata paprastai ramina akis, kai kuriems žmonėms ji gali sukelti sudirginimą, ypač jei arbata yra per stipri arba į ją pateko žiedadulkių ar kitų alergenų.
  • Sąveika su vaistais. Ramunėlės gali sąveikauti su kai kuriais vaistais, pvz., kraują skystinančiais vaistais, raminamaisiais ir kontraceptinėmis tabletėmis. Jei vartojate kokius nors vaistus, prieš pradėdami naudoti ramunėlių arbatą akims, pasitarkite su gydytoju.

Atsargumo priemonės:

  • Prieš naudodami ramunėlių arbatą akims, atlikite odos jautrumo testą. Užlašinkite nedidelį kiekį atvėsusios arbatos ant vidinės riešo pusės ir palaukite 15-20 minučių. Jei neatsirado jokių alergijos požymių, galite naudoti arbatą akims.
  • Nenaudokite ramunėlių arbatos akims, jei esate nėščia ar maitinate krūtimi, nepasitarę su gydytoju.
  • Nenaudokite ramunėlių arbatos, jei turite atvirų žaizdų akyse ar aplink jas.
  • Visada naudokite šviežiai paruoštą ir atvėsintą ramunėlių arbatą.
  • Nenaudokite tos pačios arbatos pakartotinai.
  • Jei naudojate kontaktinius lęšius, prieš naudodami ramunėlių arbatą, juos išsiimkite.

Kiti įdomūs faktai apie ramunėles

  • Ramunėlės buvo naudojamos medicininiais tikslais jau senovės Egipte, Graikijoje ir Romoje.
  • Ramunėlių pavadinimas kilęs iš graikų kalbos žodžių „chamos“ (žemė) ir „melos“ (obuolys), nes ramunėlių kvapas primena obuolių kvapą.
  • Ramunėlės yra nacionalinė Rusijos gėlė.
  • Ramunėlių arbata dažnai naudojama kaip natūrali priemonė nerimui, nemigai ir virškinimo sutrikimams gydyti.
  • Ramunėlių eterinis aliejus naudojamas aromaterapijoje ir kosmetikoje.
  • Ramunėlės gali būti naudojamos kaip natūralus dažiklis audiniams ir plaukams.

Ramunėlių arbata akims – tai paprastas, bet veiksmingas būdas pasirūpinti savo akių sveikata ir grožiu. Ši natūrali priemonė, patikrinta laiko, gali padėti sumažinti akių nuovargį, paraudimą, patinimą ir kitus nemalonius simptomus. Tačiau svarbu atsiminti, kad ramunėlių arbata nėra vaistas ir negali išgydyti rimtų akių ligų. Jei jaučiate stiprų akių skausmą, regėjimo sutrikimų ar kitų nerimą keliančių simptomų, būtina kreiptis į gydytoją.

Komentarai

Kolkas komentarų nėra

    Parašykite komentarą

    El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *