Ramunėlių arbata: švelnus ginklas prieš slogą ir peršalimą

Sloga – nemalonus ir dažnas svečias, ypač šaltuoju metų laiku. Varvanti nosis, užsikimšęs kvėpavimas, galvos skausmas ir bendras silpnumas – simptomai, gerai pažįstami kiekvienam. Nors vaistinėse gausu įvairių preparatų, daugelis ieško natūralių būdų palengvinti peršalimo simptomus. Vienas iš tokių laiko patikrintų pagalbininkų – ramunėlių arbata.

Ramunėlės: maža gėlė su didele galia

Ramunėlė (Matricaria chamomilla arba Chamomilla recutita) – tai nedidelis, baltas su geltonu viduriuku žiedas, nuo seno žinomas dėl savo gydomųjų savybių. Šis augalas plačiai paplitęs Europoje, Azijoje ir Šiaurės Amerikoje, o Lietuvoje – kone kiekvienoje pievoje. Ramunėlių žieduose gausu įvairių biologiškai aktyvių medžiagų, tokių kaip flavonoidai, terpenoidai, kumarinai ir azulenas. Būtent šios medžiagos lemia ramunėlių arbatos naudą sveikatai.

Kaip ramunėlių arbata padeda kovoti su sloga?

Ramunėlių arbata, vartojama sergant sloga, veikia keliais būdais:

  • Priešuždegiminis poveikis. Ramunėlėse esantys flavonoidai, ypač apigeninas, pasižymi stipriu priešuždegiminiu poveikiu. Jie padeda sumažinti nosies gleivinės paburkimą ir uždegimą, palengvindami kvėpavimą.
  • Antimikrobinis poveikis. Kai kurie ramunėlių junginiai, pavyzdžiui, chamazulenas, turi antimikrobinių savybių. Nors ramunėlės tiesiogiai virusų nenaikina, jos gali padėti kovoti su bakterinėmis infekcijomis, kurios dažnai komplikuoja peršalimą.
Ramunėlių arbata: švelnus ginklas prieš slogą ir peršalimą
  • Raminantis poveikis. Sloga dažnai sukelia dirglumą, nerimą ir miego sutrikimus. Ramunėlių arbata pasižymi švelniu raminamuoju poveikiu, padeda atsipalaiduoti ir pagerinti miego kokybę. Tai ypač svarbu, nes geras poilsis yra būtinas greitesniam pasveikimui.
  • Skausmą malšinantis poveikis. Ramunėlės gali padėti sumažinti galvos ir gerklės skausmą, kurie dažnai lydi slogą.
  • Imuniteto stiprinimas. Nors ramunėlės tiesiogiai nestiprina imuninės sistemos, bendras jų poveikis – uždegimo mažinimas, streso valdymas, geresnis miegas – sudaro palankesnes sąlygas organizmui kovoti su infekcija.
  • Gleivių skystinimas. Šilta ramunėlių arbata padeda skystinti nosies gleives, todėl jas lengviau pašalinti. Tai palengvina kvėpavimą ir mažina nosies užgulimą.

Kaip paruošti ir vartoti ramunėlių arbatą nuo slogos?

Ramunėlių arbatą paruošti labai paprasta. Jums reikės:

  • 1-2 arbatinių šaukštelių džiovintų ramunėlių žiedų (arba vieno arbatos maišelio).
  • 250 ml verdančio vandens.

Paruošimas:

  1. Užpilkite ramunėlių žiedus verdančiu vandeniu.
  2. Uždenkite puodelį ir palikite pritraukti 5-10 minučių.
  3. Nukoškite arbatą (jei naudojote birius žiedus).

Rekomenduojama gerti 2-3 puodelius šiltos ramunėlių arbatos per dieną. Galite pasaldinti medumi (tik ne per karštą, kad medus neprarastų savo naudingųjų savybių) ar įdėti citrinos griežinėlį. Citrina ne tik pagerins skonį, bet ir suteiks papildomą vitamino C dozę.

Ramunėlių arbatos inhaliacijos

Be arbatos gėrimo, labai veiksmingos yra ir ramunėlių arbatos inhaliacijos. Jos padeda tiesiogiai pasiekti kvėpavimo takus ir greičiau sumažinti nosies užgulimą.

Inhaliacijoms reikės:

  • Saujos džiovintų ramunėlių žiedų.
  • 1 litro verdančio vandens.
  • Didelio dubens.
  • Rankšluosčio.

Procedūra:

  1. Sudėkite ramunėlių žiedus į dubenį.
  2. Užpilkyte verdančiu vandeniu.
  3. Palaukite kelias minutes, kol vanduo šiek tiek atvės (kad netyčia nenusidegintumėte garais).
  4. Pasilenkite virš dubens, užsidenkite galvą rankšluosčiu ir giliai kvėpuokite garais 5-10 minučių.

Inhaliacijas galima kartoti 2-3 kartus per dieną. Būkite atsargūs, kad nenusidegintumėte karštais garais.

Kiti ramunėlių panaudojimo būdai slogai palengvinti

Be arbatos ir inhaliacijų, ramunėles galima panaudoti ir kitais būdais:

  • Ramunėlių kompresai. Sudrėkinkite švarią medžiagos skiautę šiltoje ramunėlių arbatoje ir uždėkite ant kaktos ar nosies. Tai padės sumažinti galvos skausmą ir nosies užgulimą.
  • Ramunėlių vonia. Į vonią įpilkite stiprios ramunėlių arbatos (1-2 litrus). Tokia vonia ne tik padės atsipalaiduoti ir nuraminti nervų sistemą, bet ir palengvins kvėpavimą.
  • Eterinis ramunėlių aliejus. Keletą lašų eterinio ramunėlių aliejaus galima įlašinti į aromaterapinę lempą arba įlašinti į bazinį aliejų (pvz., migdolų) ir švelniai įtrinti krūtinę bei nugarą. Tačiau būkite atsargūs – eteriniai aliejai gali sukelti alergines reakcijas, todėl prieš naudojant rekomenduojama atlikti odos jautrumo testą.

Kada reikėtų būti atsargiems?

Nors ramunėlių arbata paprastai yra saugi, kai kuriais atvejais reikėtų būti atsargiems:

  • Alergija. Jei esate alergiški ambrozijai, chrizantemoms ar kitiems astrinių šeimos augalams, galite būti alergiški ir ramunėlėms.
  • Nėštumas ir žindymas. Nors nedideli ramunėlių arbatos kiekiai nėštumo ir žindymo metu paprastai laikomi saugiais, prieš vartojant didesnius kiekius, rekomenduojama pasitarti su gydytoju.
  • Sąveika su vaistais. Ramunėlės gali sąveikauti su kai kuriais vaistais, pavyzdžiui, kraują skystinančiais vaistais, raminamaisiais ir migdomaisiais. Jei vartojate kokių nors vaistų, prieš pradėdami reguliariai gerti ramunėlių arbatą, pasitarkite su gydytoju arba vaistininku.
  • Maži vaikai. Mažiems vaikams (iki 6 mėnesių) ramunėlių arbatos duoti nerekomenduojama. Vyresniems vaikams galima duoti silpnos ramunėlių arbatos, tačiau prieš tai būtina pasitarti su gydytoju.

Apibendrinant, ramunėlių arbata – tai natūralus ir švelnus būdas palengvinti slogos simptomus. Ji ne tik padeda sumažinti nosies užgulimą ir uždegimą, bet ir ramina, gerina miegą bei padeda organizmui greičiau pasveikti. Tačiau, kaip ir vartojant bet kokias vaistažoles, svarbu laikytis saiko ir atsižvelgti į galimas kontraindikacijas.

Komentarai

Kolkas komentarų nėra

    Parašykite komentarą

    El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *